Jak pielęgnować obuwie skórzane i nie tylko?
Obniżyliśmy ceny -20%
na wybrane modele
W ofertach sklepów stacjonarnych i internetowych znajduje się mnóstwo różnego rodzaju obuwia. Aby służyły nam jak najdłużej trzeba o nie odpowiednio zadbać. Podam poniżej garść praktycznych porad oraz wskazówki prawidłowego pielęgnowania obuwia:
- Przed pierwszym użyciem butów warto poddać je odpowiedniej pielęgnacji,
- Różne zastosowanie materiałów przy produkcji obuwia wymaga stosowania odpowiednich środków ( dobierać pasty,impregnaty,szczotki do rodzajów materiału,
- Przy ściąganiu bucików odpinać klamry,rzepy,rozsznurowywać itp.
- Przy wkładaniu używać łyżki w celu zapobiegania odkształcania się zapiętka,
- W celu zachowania dłuższej żywotności warto używać zamiennie kilka różnych par butów,
- Nie doprowadzać do przemoczenia, gdyż woda odbarwia i zniekształca buta,
- Nie suszyć na piecach i kaloryferach,
- Po usunięciu zabrudzeń i starej pasty można nakładać nową warstwę pasty,
- Dla buta lepsze będą pasty z naturalnymi woskami,
- Używać obuwie zgodnie z przeznaczeniem i odpowiednią porą roku - obuwie lakierowane przy niskich i ujemnych temperaturach narażone jest na pękanie
Pielęgnacja obuwia
Gładka skóra
Wilgotną ściereczką lub miękką szczotką należy pozbyć się z wierzchu buta oraz podeszwy wszelkiego zabrudzenia wraz ze starą warstwą pasty. Po wyschnięciu skóry należ ją wypastować. Do pastowania używać past, które są dostosowane do rodzaju skóry, koloru i zabezpiecza but przed czynnikami pogodowymi - deszczem, śniegiem, słońcem oraz kurzem i brudem. Nastepnym etapem będzie froterowanie buta. Powinno zająć to około 10min na każdego buta. Świetnie nada się do tego miękka ściereczka lub szczotka z miękkiego włosia. Froterowanie wykonywać energicznymi kolistymi ruchami.
Skóra lakierowana
Zabrudzenia usuwa się wilgotną ściereczką. Skóry lakierowanej nie pastujemy, bo posiada już połysk od lakieru ( pasta mogłaby ów lakier uczynić matowym). Do tego typu obuwia używa się specjalnych natłuszczających kremów ( krem do skóry lakierowanej ). Po wtarciu go w buta należy go wypolerować najlepiej ściereczką flanelową.
Zamsz i welury
Najpierw należy szczotkować na sucho specjalną szczotką, która ma za zadanie usunąć z wierzchu wszelkie zabrudzenia. Do impregnowania stosować impregnaty w areozolu w kolorze wierzchu buta lub bezbarwne. Zastosowanie takich preparatów sprawi że odświerzy buta i uodporni na zwnętrzną wilgoć. Do skór zamszowych i welurowych nie stosuje się past ani kremów!
Materiały tekstylne
Pielęgnacja w pierwszej kolejności powinna się zacząć od szczotkowania. Taki zabieg ma na celu usunięcie zabrudzenia i nieczystości. Wykonuje się je na sucho, butów z satyny i materiałów tekstylnych nie powinno się prać w pralce. Następnie należy wykorzystać środki w areozolu do ożywiania kolorów i czyszczenia powierzchni buta. Występują one pod postacią rozmaitych pianek, należy nałożyć na but i pozostawic do wchłonięcia.